Vývoj inovativní kogenerační jednotky

Celková dotace
2 556 008 Kč

Náplní projektu byl návrh, vývoj a výroba funkčního prototypu kogenerační jednotky, která byla konstruována tak, aby efektivně proměňovala vstupní páru o nízkém tlaku na elektrickou energii. Projekt řešil problém využití odpadní páry z technologických procesů. Na trhu existovaly jen zařízení pro efektivní využití páry od 6 barů výše a vyvinutá kogenerační jednotka dokáže pracovat s párou o tlaku 1-3 bary.

 

Finální kogenerační jednotka se bude používat všude tam, kde se pára vyrábí nebo spotřebovává, např. teplárny, kotelny, spalovny komunálního odpadu, chemický či potravinářský průmysl atp. Na těchto místech se spotřebovává pára o vysokém tlaku a teplotě. Slouží k různým technologickým účelům do okamžiku, než nemá tak nízkou teplotu a tlak, že se stává odpadem, který je využitelný pouze pro ohřev TUV nebo se musí aktivně zchladit na kondenzát. Realizace projektu tento problém řeší, protože umožňuje využít jinak odpadovou páru jako prostředek k tvorbě elektrické energie.

 

Navrhované řešení je revolučním počinem, který povede k zefektivnění celkové kogenerace s využitím vodní páry a přinese významnou úsporu energií s globálním potenciálem.

Rozpočet5 459 223 Kč
Celková dotace:2 556 008 Kč
Doba realizace:17.12.2018-31.12.2020

Výstup projektu:

  • Prototyp kogenerační jednotky pro využití nízkotlakové páry

O žadateli

Střední podnik, který svou existenci započal s partnerskou společností na výrobu strojírenských součástí pro významné elektronické firmy. Partnerská společnost se časem odloučila ale firma pokračovala dál ve své činnosti. Firma prošla v průběhu své existence mnoha zlomovými momenty, které jí ještě víc posunuli ke kvalitnější realizaci zakázek a snižování délky dodací lhůty produktů. Primárně se společnost zabývá přesným strojírenstvím – zakázkovou výrobou obráběných dílů dle výkresové dokumentace včetně montáže konstrukčních celků a strojů, povrchových úprav a zajištění dopravy k zákazníkovi.